Kaz Tüyü Hakkında Herşey

TÜYTEKS


Gıdık Tüyü Nedir?

Gıdık tüyü, kazın veya ördeğin göğüs ve boyun bölgesinden elde edilen, yumuşak ve kabarık olan ve her yönden büyüyen birçok flamente sahip olan bir kümedir. Gıdık tüyü dolgu malzemesi olarak kullanıldığı ürünlerde yumuşaklığı sağlar, ürünün içindeki gıdık tüyü oranı ne kadar yüksekse o kadar sıcak tutabilme özelliği taşır.

Fill power nedir?

Fill power kaz / ördek tüyünün kalitesini belirlemek için yapılan bir derecelendirmedir. Isı tutma kapasitesi artan malzemeler daha iyi yalıtım sağlar. Isı tutumunu arttırmanın yolu ise malzemenin içinde fazla miktarda hava boşluğu oluşturmakla doğru orantılıdır.

Aynı ağırlıktaki iki tüyden hangisi daha fazla hava boşluğu barındırıyorsa o tüy daha iyi yalıtım sağlar. Yani fill power arttıkça ısı tutumu artar.

Aşağıdaki şekilde aynı ağırlıktaki tüyler tüplere konulmuştur, bu türlerden en çok kabaran tüy en iyi ısı yalıtımını sağlayacaktır.

Aynı yalıtımı sağlayan 650 fill dolgulu bir ürün, 750 fill dolgulu bir ürüne göre yaklaşık %15 daha ağır olacaktır.(Tüy ağırlığından bahsedilmektedir)

Gıdık Tüyü(down) ve Sırt Tüyü(feather) Arasındaki Fark Nedir?

Gıdık tüyü yumuşaklığı, sırt tüyü esnekliği sağlar. Sırt tüyü kazın veya ördeğin sırt kısmından elde edilen tüylerdir. Gıdık tüylerinde sert saplar yokken, sırt tüylerinin içeriğinde sert saplar bulunur. Gıdık tüyü, sırt tüyleriden daha sıcak tutar, daha dolgun bir görünüm sağlar ve daha dayanıklıdır..

Tüylerin rengi (gri-beyaz) kalitesini etkiler mi?

Renklerin tüylerin genel kalitesi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Renk, kuşun yaşı, türü ve büyüklüğünden etkilenir. Beyaz kazlar daha azdır ve bu da beyazın maliyetinin daha yüksek olmasına neden olabilir. Eğer kullanılan kumaş açık renkli değilse tüyün renginin bir önemi yoktur.


Kaz tüyü veya ördek tüyünün farkı var mıdır?

Aynı doldurma gücü ile hem ördek hem de kaz aynı miktarda sıcaklık ve hacim sağlar. Ancak, kazlar ördeklerden daha büyük olduğu için, kaz tüyü kümeleri, ördeklerden daha büyük olma eğilimindedir. Bu nedenle, kaz tüyünün doldurma gücü genelde ördek tüylerinden fazladır. Ördek tüyleri kaz tüylerine göre daha çok koku yapar.


Ürünlerimizde gıdık tüyü kullandık ama elimize sırt tüylerinin sapları geliyor neden ?

Tüm gıdık tüyü ürünlerinde belirli oranlarda sırt tüyü de vardır. Bu oran ne kadar düşükse tüy o kadar kaliteli sayılır ve saplar daha az hissedilir.


Ürünlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Arayabilirsiniz. 0 (216) 572 20 06